האם דיבור נכון שומר על הקול?

ישנם חוקים כתובים וגם כאלו שאינם כתובים שכל מורה פיתוח קול יישבע שיעשו כמעט את כל העבודה עבורנו, מבלי שנתאמץ בכלל. אחד החוקים האלו מתבסס על העובדה שישנו קשר ישיר בין הדרך בה אנחנו מדברים לבין איכויות הקול שלנו והיכולת שלנו לפתח את המנעד הקולי שלנו. מורה פיתוח קול לא רק מסייע לנו לשפר את יכולות השירה שלנו אלא אמור גם להדריך אותנו כיצד להשתמש בקולנו ביומיום מבלי להזיק לו או לעייף את מיתרי הקול.

דיבור נכון – יש דבר כזה

בעזרת מורה פיתוח קול אפשר ללמוד כאמור לא רק כיצד לשיר יותר טוב, אלא כיצד להשתמש בקול שלנו בצורה נכונה – גם כאשר אנחנו שרים אך גם כאשר אנחנו מדברים. קול טוב הוא קול רענן ולא עייף וכאשר אנחנו צועקים, משתמשים בקול בצורה לא נכונה, מדברים בווליון חזק מדי, או מתאמצים בדיבור, אנחנו יכולים להזיק למיתרי הקול שלנו ולמעשה להותיר כל מורה פיתוח קול, גם המיומן ביותר, ללא פתרונות עבורנו.

דיבור נכון הוא דיבור לא מאומץ ולא מתמשך, בהפסקות קצובות. הווליום של הקול צריך להיות נמוך ורצוי להימנע מצעקות או מדיבור בקול חזק. דיבור גרוני – כלומר דיבור שנובע מתוך הגרון ולא משתמש בסרעפת ובנשימה נכונה כבסיס, יכול גם הוא להזיק ליכולותינו הקוליות. כאשר אנחנו לומדים אצל מורה פיתוח קול אנחנו למעשה מחנכים את עצמנו מחדש כיצד להתנהל עם הקול שלנו ביומיום, גם במצבים בהם אנחנו לא עומדים על הבמה ושרים.

לשמור על הקול באמצעות שיעורי פיתוח קול

גם אם אנחנו לא זמרים מקצועיים, אנחנו עדיין יכולים להיעזר בכל מורה פיתוח קול בעל ניסיון שילמד אותנו כיצד לפתח טכניקות לשימוש יומיומי כדי לשמור על הקול שלנו. מתוך שיעורי פיתוח קול אנחנו למעשה לומדים לפתח מודעות לקולנו, להרגיש מתי אנחנו מאמצים אותו ומתי הקול נקי ופתוח. בנוסף, אנחנו לומדים במסגרת השיעור אצל מורה פיתוח קול גם טכניקות נשימה שמסייעות לנו לווסת את האוויר מהריאות בצורה נכונה במהלך הדיבור ולהימנע מדיבור גרוני שלא עושה שימוש בהוצאה והכנסה של אוויר.

מורה פיתוח קול מלמד אותנו גם כיצד לעבוד על הצליל של קולנו וכיצד ליצור מנעד גמיש של צלילים. גם אם אנחנו לא מתנסים בשירה באופן קבוע, שיעורים אלו יוכלו לעזור לנו ליצור גוונים בקול גם בדיבור ולפתח רגישות מיוחדת לדרך שבה אנחנו מתבטאים בקולנו.

לצד שיעורים אצל מורה פיתוח קול ניתן להיעזר במקרים מסוימים גם בקלינאי תקשורת שפועל לפי שיטות דומות מאד לאלו של המורה לפיתוח קול. אם זאת, לרוב נמצא שהשירה שאנחנו מבצעים במסגרת השיעורים אצל מורה פיתוח קול מסייעת לנו לפתח את המודעות הזו לקולנו ומכשירה אותנו להשתמש בו בצורה טובה ובעיקר בריאה יותר במהלך היום.